gallery/MHS_Logo_JPG

MHS Ekološke tehnologije

KOMPOSTIRANJE Z GORE SISTEMOM-PONJAVAMI

Kompostiranje s ponjavami GORE® pomeni uporabo najboljše razpoložljive tehnologije, ker združuje različne tehnologije, ki so se do zdaj zdele nezdružljive.
Bistvene prednosti pred klasičnim kompostiranjem :
- Higienzacija blata je zaključena v petih dneh (proces je avtomatsko reguliran in krmiljen, podatki se samodejno beležijo 24/7)
- Celoten proces kompostiranja je zaključen v 4-8 tednih (odvisno od želene kvalitete komposta)
- Neprijeten vonj je eliminiran v celoti (97% brez uporabe Biofiltrov)
- Izpuste CO2 je možno regulirati
- Potreben je 3x manjši prostor za postavitev napram klasičnim kompostarnam
Primerjava kapacitete predelave na letni ravni med klasičnim odprtim kompostiranjem in s ponjavami Gore na opisani površini.
Kompostiranje z Gore ponjavami
Kompostiranje s ponjavami se od klasičnega odprtega kompostiranja razlikuje v tem, da je proces izdelave komposta nadziran od začetka do konca postopka.
Slika zgoraj prikazuje osnoven princip kompostiranja
Blato, mešano s strukturnim materialom je pokrito s ponjavo v kateri sonde omogočajo nadzor in uravnavanje faz procesa predelave blata v kompost.


Faze procesa :
- Faza razkroja ali mineralizacije. V tej fazi se razgradijo sladkor, škrob in beljakovine. Po klasični metodi se razvije temperatura do 60 stopinj celzija, pod Gore ponjavo je temperatura 75 stopinj celzija, kar pospeši proces razgradnje. Ta proces traja po klasični metodi do 2 meseca, pod ponjavami 2 tedna
- Vmesna faza. V tem obdobju se temperatura v kupu spet počasi znižuje na približno 40°C-25°C. Delo prevzamejo druge skupine mikroorganizmov in glivic (Titling, klobučaste glivice ipd.) ter manjše živali. Izhodne snovi in strukture so se zdaj že večinoma razkrojile. Ta faza traja po klasičnem postopku 2-3 mesece. Z Gore ponjavami je ta faza zaključena v 2 tednih
- Zorenje komposta. V strohnelem kompostu se začnejo združevati minerali in organske spojine, pri tem pa nastaja zelo stabilen humusni drobir. Posamezne faze se med seboj prepletajo, ločimo jih glede na temperaturne spremembe in njihove razdruževalne procese. Po klasični metodi kompostiranja ta faza traja od 4 meseca naprej, s ponjavami po 6-ih tednih.

 

Zaključek
Reciklaža komunalnih muljev z kompostiranjem predstavlja trajno rešitev iz sledečih razlogov:
- Odpadek postane uporaben produkt
- Volumen blata se zmanjša vsaj za polovico
- Kompostiranje s ponjavami omogoča predelavo tudi na mestu nastanka - Čistilnih napravah, s čimer se izognemo transportom na drugo lokacijo
- Postopek je poceni in trajnosten, saj simulira naravni proces

gallery/Gore1

MHS, d.o.o.